Fastest Categories:

The Fastest Male runner in the 2.2 km

Team 465: Women’s & Children Hospital
Team Name: Boylan Over
Runner: Steven McKenna
Time: 7.15 ave

 

The Fastest Male  Veteran runner in the 2.2 km

Team 465: Women’s & Children Hospital
Team Name: Boylan Over
Runner: Terry McKenna
Time: 8.32 ave

 

The Fastest Female runner in the 2.2 km

Team 160: Finlaysons
Team Name: Team Finnies
Runner:  Lauren McHugh
Time: 9.21 ave

 

The Fastest Female Veteran runner in the 2.2 km

Team 465: Women’s & Childrens Hospital
Team Name:
Boylan Over
Runner:
Clare Warnes
Time:
9.58 ave

 

The Fastest Male Runner in the 4.5 km

Team 624: IOOF Holdings Limited
Team Name:
AET 2
Runner:
Andrew McCracken
Time:
15.73 ave

 

The Fastest Veteran Male Runner in the 4.5 km

Team 409: South Australian Metropolitan Fire Service
Team Name:
Lucifers
Runner:
Travis Hickman
Time:
16.16 ave

 

The Fastest Female runner in the 4.5 km

Team 94: Crown Solicitors Office
Team Name:
Running from the Law
Runner:
Emily Sims
Time:
19.26 ave

 

The Fastest Female Veteran runner in the 4.5 km

Team 79: Australian Taxation Office
Team Name:
Excisable
Runner:
Michelle Nourse
Time:
19.46 ave

 

The Fastest Male Runner in the 7.2 km

Team 506: South Australian Road Runners
Team Name:
SARRC 7.2 (1)
Runner:
Paul Mulholland
Time:
24.39 ave

 

The Fastest Male Veteran 7.2 km

Team 459: National Wine Centre
Team Name:
Mega Corkers
Runner:
Andrew Leach
Time:
27.04 ave

 

The Fastest Female and Veteran Runner in the 7.2 km

Team 255: Minter Ellison
Team Name:
Corporate Cruisers
Runner:
Sheena Jackson 
Time:
28.29 ave

 

FASTEST TEAMS CATEGORY:

The Fastest Female Team

Team 445
Team Name:
Dept for Health and Ageing Special Ops  
Time: 
14:57:24hrs

 

The Fastest Corporate Cup and Veterans Team

Team 409: South Australian Metropolitan Fire Service
Team Name:
Lucifers
Time: 
8:37:32hrs

 

The Fastest Mega – 7.2km team

Team 506: South Australian Road Runners
Team Name:
SARRC 7.2 (1)
Time: 
13:38:33hrs

 

The Fastest Mini Team

Team 465: Children’s & Women’s  Hospital 
Team Name:
Boylan Over
Time: 
4:23:55hrs

 

Don Leitch Memorial Trophy

Team 485: Adelaide University-Professions
Team Name:
The Intangibles
Runner: 
Robyn Davidson

 

Life. Be in it. Encouragement Award

Team 399: Australian Bureau of Statistics  
Team Name:
ABS T5

 

Most Improved Similar Company Categories:

Banking, Finance, Legal Services

Team 281: Westpac Banking Corporation
Team Name:
Wong-A-Thons

 

Communication, Information Technology

Team 68: Primary Industries Regions SA
Team Name:
Im Possible

 

Education, Employment, Human Resources

Team 175: ECMS – University of Adelaide
Team Name:
Electrons

 

Energy, Environment, Utilities

Team 557: SA Water
Team Name:
Splash & Dash

 

Health Services, Leisure, Fitness

Team 152: SA Health – EPAS Project
Team Name:
In Memory of StarChild

 

Housing, Administration, Transport

Team 364: Dept Planning, Transport & Infrastructure
Team Name:
The Everettes

 

Local Government, Community, Organisations

Team 59: South Australian Health & Medical Research Institute
Team Name:
SAHMRIA

 

Mining, Engineering,  Building

Team 618: GPA Engineering  
Team Name:
GPA Electrickies

 

Retail, Manufacturing, Agriculture

Team 469: Australian Wine Research Institute
Team Name:
Make a free run for it 

          

Trade, Economic Development, Tourism

Team 619: Aboriginal Affairs and Reconciliation
Team Name:
Aboriginal Affairs & Reconciliation

 

Most Improved Categories:

Most Improved Manager/Director – Private or Govt Male

Team 198: Dept Planning, Transport & Infrastructure
Team Name:
The Everettes
Runner: Andrew Every

 

Most Improved Manager/Director – Private or Government Female

Team 485: Adelaide University-Professions
Team Name:
The Intangibles
Runner: 
Robyn Davidson

 

Most Improved Veteran’s Team overall

Team 4: SA Power Networks
Team Name:
Run on Chocolate

 

Most Improved Mixed Distance Team

Team 228: ECMS – University of Adelaide
Team Name: 
We Like PI

 

Most Improved Mega-Cup Team (7.2km)

Team 408: Data Action
Team Name: 
DA Distance Acquaintances

 

Most Improved Mini-Cup Team (2.2km)

Team 338: Public Trustee
Team Name: 
Run 2.2 Paradise

 

Winners of the 2014 be active Corporate Cup (4.5km)

Team 485: Adelaide University – Professions
Team Name: 
The Intangibles

The Corporate Cup is the property of the Australian Council for Health, Physical Education and Recreation South Australian Branch Inc (ACHPER SA). It is managed by Enventive as a ‘Life. Be in it’ program.